Квартира - це дороге задоволення, тому при покупці важливо уникнути помилок. Сьогодні ми про це поговоримо.

Вірити "на слово" забудовнику

Красива реклама з численними обіцянками часто не має нічого спільного з дійсністю. До покупки квартири потрібно промоніторити забудовника і всі його попередні проекти. Наприклад, практично кожен українець знає, що купувати квартиру у компаній Войцеховського - це марна справа. Таких забудовників чимало і все це потрібно перевірити.

Інформація обов'язково повинна бути однаковою всюди - і в рекламі, і в дозвільних документах, і в будівельному проекті, і на офіційному сайті забудовника. В реальності ж всі чотири джерела можуть давати різну інформацію.

Дрібні недоліки можна вирішити безпосередньо із забудовником (типу поставили китайські вікна замість італійських) протягом гарантійного терміну, який в середньому триває 10 років. А ось великі питання на кшталт проблем з каналізацією, нерозвиненою інфраструктурою і відсутністю парковок зазвичай вирішують через суд і прокуратуру.

Взагалі дуже багато залежить від договору. Якщо в ньому не передбачене повернення коштів при виході з угоди або невиконанні забудовником зобов'язань, то від такої співпраці краще відмовитися.

Замовляти квартиру "під ключ" з котловану

Оптимальний варіант - це квартира під чистове оздоблення від забудовника і самостійний ремонт. Ви не зможете проконтролювати якість матеріалів і навіть таку дрібницю як кількість розеток і колір ламінату. Та й коли ремонт зроблений недобросовісно, ​​переробляти його будуть довго. Багато експертів вважають, що з цим краще не зв'язуватися і зробити ремонт самостійно, купивши усі будматеріали самостійно.

Приймати будинок без електрики, води і газу

Закон передбачає повне підключення до всіх комунікацій максимум через 120 днів після введення будинку в експлуатацію, але, на жаль, в Україні це не завжди трапляється.

Деякі ЖК просто напросто не можуть домовиться з комунальними службами і це питання затягується на довгі місяці. А іноді через проблеми з документацією мешканці платять за послуги з промислового тарифу, який істотно більше, ніж побутовий.

З прийняттям будинку краще почекати поки все не вляжеться.

Територія новобудови має інше цільове призначення або не належить забудовнику

Перед покупкою квартири, особливо на стадії котловану, необхідно перевірити цей пункт. У 2018 році в столиці було виявлено 71 незаконне будівництво, де, крім інших порушень, не було дозвільної документації на земельну ділянку.

Для того, щоб себе убезпечити, потрібно добре вивчити містобудівні умови і обмеження, де чітко прописані підстави для проведення будівельних робіт.

Крім документів, які надає забудовник, потрібно також промоніторити це у відкритих джерелах, або навіть відправити запит в КМДА.

Бездіяльність після новин про банкрутство

Оголосити себе банкрутами - це тільки половина справи. Все це регулюється законом і забудовник ще повинен отримати рішення суду. І ось після цього у вас є 30 днів, щоб подати позов до суду на отримання матеріальної і моральної компенсації. Якщо ж будинок практично добудований, то можна створити свій житлово-будівельного кооперативу і отримати об'єкт в своє управління. Так мешканці спільними зусиллями можуть самостійно добудувати будинок, найнявши підрядника. У Києві є такі приклади - ЖК "Три богатирі".

Доплата за "зайвий" метраж

Після спорудження будинку і здачі його в експлуатацію, БТІ може виявити "зайві" квадратні метри в квартирі. Таке, до речі, зустрічається досить часто.

Купуючи квартиру на стадії котловану уважно читайте договір і пропонуйте свої правки. По-перше, бажано закріпити вартість "зайвого квадратного метра". Тому, що на котловані він може коштувати 13,5-17,5 тисяч гривень, а ось після введення в експлуатацію - на 2 - 4 тисячі дорожче. По-друге, укладайте договір з пунктом про пеню за прострочення здачі будинку в експлуатацію. Це дасть можливість "сплатити" зайві метри за її рахунок.

Квартира може бути під заставою або арештом

Все це потрібно перевіряти в Єдиному реєстрі судових рішень. Але новачкові непросто розібратися в цій системі. Найлегше звернутися до фахівця, адже у них більш повна картина і всі дані підтягуються автоматично, що дуже економить час.