Гіпсокартон зараз застосовують практично скрізь – з його допомогою будують нові стіни, стельові конструкції, вбудовані шафи, заглиблення у вигляді полиць і ще багато іншого. Він популярний також і тому, що є екологічним та «дихаючим».

Що таке гіпсокартон

Матеріал, який набув широкого поширення, застосовується для вирівнювання стін, стель, створення перегородок, аркових конструкцій всередині приміщення. Він є екологічно чистим, складається на 93% із гіпсу та на 7% із картону. Додатково наноситься органічна поверхнево-активна речовина.

Застосовується гіпсокартон у сухих приміщеннях і там, де можлива підвищена вологість. Він не горить, єдине, що схильне до займання, – це ті самі 7% картону, але внутрішня структура з гіпсу не займається, а тільки обвуглюється.

Види гіпсокартону:

  1. ГКЛ (звичайний). Він найпоширеніший у використанні, буває стіновий, стельовий, арковий. Товщина цих видів – 12,5 мм, 9,5 мм та 6,5 мм.

  2. ГКЛО (стійкий до вогню). Гіпсове осердя має термостійкі властивості, а також армувальні добавки. Багатошаровий картон обробляється спеціальними антипіренами, що є додатковим елементом захисту від горіння.

  3. ГЛКВ (стійкий до вологи). Призначений для монтажу в приміщеннях із підвищеною вологістю (наприклад, у ванній). Однак враховуйте, що листи можуть вбирати надлишки вологи з повітря, а у разі її нестачі – виділяти. Він не повністю водонепроникний. Для отримання такої модифікації в гіпс вносять низку добавок, які забезпечують описаний вище ефект.

  4. ГКЛВО (стійкий до вологи та вогню). Цей матеріал має покращені характеристики щодо здатності поглинати/віддавати вологу та стійкості до горіння. Може використовуватися для вогнезахисту приміщень з високим, низьким та нормальним рівнем вологості.

Попри свою досить велику вагу, матеріал зберігає гнучкість, тому для роботи з ним не потрібно багато навичок, кваліфікації та трудовитрат, проте деяких правил слід дотримуватися.

Принцип роботи з гіпсокартоном

Перш ніж з'ясувати, як правильно встановити гіпсокартон, слід врахувати низку базових факторів. Це створення відповідного температурного режиму. Як мінімум протягом 2 днів потрібно підтримувати температуру не нижче +15 ˚С. Важливим є рівень вологості, для цього слід забезпечити вентиляцію приміщень.

Необхідні інструменти для роботи з матеріалом ГКЛ

З'ясувати, як правильно кріпити гіпсокартон, можна лише за наявності всіх необхідних інструментів. У процесі кріплення вам знадобляться:

  • шурупокрут;

  • будівельний рівень, висок або гідрорівень;

  • відбійна нитка;

  • ножиці для металу або болгарка;

  • монтажний або канцелярський ніж;

  • будівельний або простий олівець;

  • дриль або перфоратор;

  • рулетка.

Також для конструкцій з гіпсокартону важливо відразу ж провести чорнову обробку, тому подбайте про шпаклювальну суміш, ємність для її розведення, широкий і вузький шпатель, армувальну сітку.

Ключові особливості монтажу гіпсокартону

Є низка правил, яких потрібно дотримуватись під час роботи з гіпсокартоном, ось вони:

  • лист повинен монтуватися впритул до прилеглої поверхні: стіни або стелі;

  • нерівність поверхні згладжується завдяки створенню конструкції з профілю;

  • кріплення необхідно розміщувати з відривом 50 см одне від іншого;

  • всі кути листів огороджуються рейками, щоб у процесі експлуатації матеріал не оббивався;

  • необхідно захистити труби, батареї, електричні кабелі. Для цього використовуються металеві пластини в отворах, де проходять інженерні комунікації;

  • під час монтажу враховуйте збільшення витрат матеріалу через обшивку труб та інших комунікаційних з'єднань.

Далі поговоримо про те, які нюанси монтажу конструкцій різної форми та призначення.

Як різати гіпсокартон

Для того, щоб розрізати лист гіпсокартону, знадобиться лише канцелярський ніж. Намічаємо лінію розрізу, проводимо по ній лезом ножа (можна прикласти лінійку для більш точного результату), а потім ламаємо гіпсокартон зі зворотного боку.

Різні фігурні конструкції виготовляються за допомогою електролобзика, на який встановлюється полотно по металу. Лобзик використовуємо на максимальних оборотах, рухаючись за розміткою, щільно притискаючи його до листа.

Як правильно гнути листи гіпсокартону

Всього існують два способи: сухий та мокрий. Якщо вибрали сухий, просто на одній стороні листа робимо паралельні поздовжні розрізи (їхня глибина має бути близько 6 міліметрів), кількість яких залежить від закруглення радіуса конструкції.

Якщо ж ви вибрали мокрий спосіб, підготуйте ванну з холодною водою, куди покладете свій гіпсокартон, і тримайте його там не менше ніж пів години. Після цих процедур дістаємо лист і розкладаємо на рівну поверхню, якою проходимося голчастим валиком (або вилкою). Тепер можна гнути. Якщо вам потрібен сильний вигин, краще покласти гіпсокартон під кутом, щоб не зламати його. Через якийсь час він набуде потрібного вигину. Зазначимо, що мокрий спосіб займе значно більше часу, ніж сухий.

Підготовка поверхні та збирання каркаса

Перш ніж зробити каркас для гіпсокартону, слід підготувати поверхню. Якщо це стеля, потрібно відмітити горизонтальний рівень. Для цього застосовуйте гідро- або лазерний рівень. Останній є максимально простим у використанні. У разі такої розмітки слід проставити мітки в кутах олівцем. Далі потрібно виміряти відстань від стелі до отриманих міток.

Наступний етап – складання каркаса. Після розмітки кріпляться підвіси, далі вимірюється довжина всіх ліній на стелі, відрізається профіль. Причому його довжина має бути на 1 см коротше, ніж потрібно. Напрямний профіль попередньо прибивається до стіни. Після монтажу профілі виставляються по горизонталі, після чого фіксуються підвісами.

Установка напрямних для ГКЛ та стійкових профілів здійснюється так:

  1. Нарізка стійок для всієї конструкції.

  2. Встановлення в нижній напрямний профіль.

  3. Монтаж у верхній напрямний профіль.

В процесі допускається похибка вимірів у таких межах, щоб вдалося отримати нахльостування у сусідніх напрямних. Фіксація здійснюється шурупами. На нижній основі зробіть додаткову розмітку з кроком 60 см.

Першу вільну стійку слід кріпити до нижньої напрямної, застосовуючи шурупи по металу. Далі, використовуючи рівень або висок, потрібно виставити точну вертикаль.

Як кріпити гіпсокартон

Фіксується гіпсокартон зазвичай за допомогою простих дерев'яних або металевих каркасів на саморізи із загартованими шурупами. Зауважимо, що шуруп повинен мати довжину 3-3,5 сантиметра, а його капелюшок має входити в лист на 1-2 міліметри. Необхідна відстань між шурупами – не менше ніж 0,1 метра, а між самими листами – 2–3 міліметри.

Саморізи – це єдине, чим кріплять гіпсокартон до профілю, а от якщо монтаж здійснюється безпосередньо до стіни, може застосовуватися спеціальний клей. Дозволяється цей метод лише для стін. Клей використовується переважно сухий, тому перед початком робіт його потрібно розвести водою за вказаною виробником інструкцією. Наноситься клейовий склад на стіну невеликими порціями з відстанню між ними до 35 см. У місцях стиків і в кутах потрібен суцільний шар. Дуже уважно слід працювати у місцях перепадів та деформацій на стіні. Якщо є вм'ятини, западини, то клею потрібно більше, якщо опуклості, то наносьте його менший шар. Це простий спосіб монтажу, проте за його допомогою вдасться обшити лише відносно рівні стіни без ніш. Він не підходить для перегородок, а також у тому випадку, якщо основа є дерев'яною.

Як шпаклювати гіпсокартон

Після того як конструкція з гіпсокартону вже змонтована, наносимо шар грунтовки. Після її висихання між стиками прорізуємо канавки (кут – від 30 до 45 градусів), щоб не тріскалася штукатурка. Потім кладемо армувальну стрічку, зверху якої наносимо шпаклівку. Потім усе шпаклюємо (разом із капелюшками шурупів). Чекаємо, поки все просохне, і шпаклюємо ще раз. Знову даємо просохнути і ґрунтуємо востаннє. Відполіровану наждачкою поверхню можна декорувати (фарба, шпалери або будь-який інший матеріал).