Погодьтеся, що багато хто з нас хоче, щоб їх квартира/будинок/офіс виглядав стильно, креативно і не так як у всіх. Звичайно, зараз цього легко можна досягти за допомогою різноманітної фурнітури, картин і плакатів, величезних вазонів із нестандартними квітами, іноземних сувенірів та інших предметів, що відволікають погляд.
Але що робити, якщо хочеться не відволікати, а навпаки, привертати погляди гостей до стін та стелі? Застосовувати декоративну штукатурку короїд! Хто вона і за що її люблять – далі у статті.

Що являє собою штукатурка короїд

Ви її відразу впізнаєте: вона буде оповита в красивий світлий або темний відтінок (як ви забажаєте), а її шорстка поверхня нагадуватиме спроби жука-короїда поласувати деревиною. Звичайно, все це станеться, якщо майстер якісно та згідно з інструкцією зробить свою роботу.

А якщо ближче до суті, то штукатурка короїд вважається одним із найбільш затребуваних матеріалів для декоративного покриття, на будівельному ринку. Якщо раніше вона застосовувалася лише для фасадних робіт, то зараз вона прикрашає інтер'єри квартир, будинків, офісів, а також стіни та стелі шкіл та навіть під'їздів.

З нею можна працювати як під час прикрашання новозбудованих будівель, так і при реставрації будівель, що злегка віджили себе. Підійде для технології "мокрий фасад", але з додатковим використанням штукатурної сітки – для кращої адгезії.
Все це відбувається тому, що декоративну штукатурку короїд можна покривати будь-якими відтінками фарб, а то й зовсім додавати барвники безпосередньо в сам склад. Також короїд штукатурку можна наносити різними техніками, як існуючими, так і щойно придуманими особисто вами. Головне – уявляти картину того, як саме має виглядати поверхня з короїдом.

За що всі так полюбили декоративну штукатурку короїд:

  • за текстурну зовнішність;
  • за легкість у нанесенні;
  • за економію часу – просто намаж на стіну;
  • за економію грошей (у нашому інтернет-магазині Akvilon штукатурка короїд продається ціною від 159 гривень).

Її склад

Короїд має високий рівень зчеплення з різними поверхнями (бетон, гіпсокартон, цегла і т.д.), оскільки містить у собі полімери, мінеральні добавки, а також гранули – які і є його відмінною, від інших штукатурок, характеристикою.
Гранули, вони ж фракції – це камінчики плюс-мінус однакового розміру та однієї (круглої) форми. Бувають трьох основних видів: дрібні – більше підійдуть для внутрішнього оздоблення (вони дорожчі, тому що проходять ретельну та складну фільтрацію); середні та великі – для фасаду. Саме від розміру гранул залежить, якою буде товщина шару (має бути не меншим за розмір фракції, але може бути більшим), ширина борозенок, щільність малюнка та витрата штукатурки.
Найчастіше на відрі з готовою короїд штукатуркою та на мішку із сухою сумішшю короїда, вказаний розмір фракції. У середньому це гранули розміром від 0,8 до 3,5 мм. Найпопулярніші зерна розміром 2-2,5 мм: вони добре виділять фактурність, шар нанесеної штукатурки вийде тонким, а витрата, відповідно, меншою.

Переваги та вади штукатурки короїд

Її плюси

  • екологічна – без токсичних речовин, містить натуральні інгредієнти;
  • безстрашна перед пекучим сонцем і всепоглинаючим вогнем (не спалахне і не поширить язики вогню);
  • водонепроникна, а значить, що не відволожуватиметься і не забезпечуватиметься цвіллю та грибком;
  • стійка до лугів, кислот і легких ударів (оскільки досить еластична);
  • незмінна при різких температурних змінах (від -55 до +60⁰С);
  • паропроникна і повітропроникна (але не всі види);
  • легка – не навантажує будівлю;
  • практична – її можна пропилососити, почистити щіткою і навіть помити водою з миючим засобом (тільки не багато);
  • довговічна (до 20 років);
  • проста у нанесенні.

Її мінуси

  • внаслідок швидкого схоплювання, склад потрібно швидко наносити (стосується самостійно приготовлених сумішей);
  • не стійка до сильних ударів – можуть з'явитися тріщини, яких нелегко позбутися;
  • у холод і вогкість її краще не наносити;
  • іноді дешеві штукатурні суміші можуть містити компоненти низької якості, що вплине на зменшення терміну служби.

Види короїд штукатурки

Акрилова штукатурка короїд

Акрилова штукатурка продається тільки в готовому вигляді. Має високу еластичність, через що не "обростає" тріщинами навіть після усадки стін або теплового розширення матеріалу. Важливо не наносити акрилового короїда на шар базової штукатурки, яка ще не висохла – щоб уникнути появи відшарування та бульбашок.
Не пропускає повітря, тому небажана для використання в житлових кімнатах.

Цементно-полімерна штукатурка короїд

Цей вид штукатурки короїду не настільки пластичний, зате паропроникний. Високоміцний матеріал, який прикрашатиме ваші стіни та стелі до 10 років. Наносити можна лише тоді, коли будинок пройде етап усадки.

Силікатна штукатурка короїд

Для зовнішніх робіт саме те, адже силікатна штукатурка протягом 20 років захищатиме фасад від різних погодних умов. Також у її арсеналі є антистатичні властивості: відсутність скупчення пилу на стінах. А якщо пил таки затримався на вершинах борозенок, він легко змиється з дощем або з легким прибиранням (вода+щітка).
Для кращої адгезії, перед нанесенням силікатної штукатурки потрібно нанести спеціальний грунт.

Силіконова штукатурка короїд

Найдорожча штукатурка зі всіх видів короїда. Вона унікальна та підкреслить як інтер'єр, так і екстер'єр. Експлуатаційні властивості силіконової штукатурки схожі на властивості силікатної. Вона зможе оберігати і прикрашати ваші стіни багато років.

Мінеральна штукатурка короїд (на гіпсовій основі)

Найдешевший варіант декоративної штукатурки короїд, так як продається тільки в сухому вигляді, а це означає, що готувати суміш потрібно самостійно (використовуючи дриль + насадку-міксер). Також під час нанесення розчин потрібно помішувати, щоб гранули рівномірно розміщувалися по ньому.

Як наносити короїд декоративну штукатурку

Хоча ця штукатурка має особливий відомий вигляд, але процес її нанесення не сильно відрізняється від нанесення звичайної штукатурної суміші. Тож почнемо!
Для початку приступіть до підготовки поверхні: встановіть маячки; вирівняйте поверхню звичайною штукатуркою (якщо всередині будівлі, то бажано нанести кілька шарів); нанесіть грунтовку (краще акрилову, оскільки вона густа і захистить від проникнення вологи під час нанесення короїда); можна наносити штукатурку короїд.
Якщо ви купили суху штукатурну суміш, то для неї потрібно взяти ємність для приготування розчину; налити туди воду кімнатної температури (15-20⁰С); у воду повільно висипати суміш (не навпаки!); все перемішати, щоб не залишилося грудок, а гранули не осіли на дні; накрити ємність і дати настоятися короїду близько 15 хвилин; знову все перемішати; суміш готова до застосування.
Якщо ви придбали готову штукатурну суміш, то візьміть будівельний міксер і повільно перемішайте її.
Важливо: коли розчин застиг, додавати воду до нього не можна – погіршить штукатурку та її робочі властивості.
Якщо буде проводитися оштукатурювання не всієї поверхні, то найкраще підлогу накрити пластиковою плівкою, а прилеглі стіни відокремити малярським скотчем – все це убереже від сильної засміченості.
Коли все буде готове – почніть накидати штукатурку на поверхню за допомогою сталевого шпателя (він найкращий), і потім швидко, але аккуратно, розгладжуйте її по поверхні (адже вона швидко висихає), виділяючи маленькі борозни. Для кращого комфорту майстра, короїда краще наносити маленькими порціями і відразу вирівнювати, щоб уникнути появи горбків.
Бажано процедуру виконати за одну ходку, тому що штукатурка на різних ділянках схопиться у різний час, а це може вплинути на появу тріщин під час висихання (до трьох діб).
Про етап "накидання" детальніше. Внутрішня та фасадна штукатурка короїд не тільки наявністю гранул відрізняється від усіх, а ще й можливістю різноманітного нанесення:

  • кругове – малюйте шпателем кола, немов хмари;
  • дощове – пересувайте інструмент вертикально вгору та вниз;
  • хрестове – малюйте хрест-навхрест;
  • горизонтальне – проведіть спочатку вліво, а потім вправо;
  • сумбурне – довіртеся своєму внутрішньому творцю і малюйте як вам хочеться, різко і довільно змінюючи напрямки шпателя;
  • і багато іншого, яке зможете придумати. Головне – правильно спрямовувати шпатель для створення ефекту.

Не варто засмучуватися, якщо відразу після нанесення все виглядає не так гарно, як ви хотіли. Кращого виду штукатурка короїд набуде після висихання.
Продовжте "короїдний процес" поліруванням поверхонь із застосуванням пластикової терки. Перший раз, коли ще не висохла, а другий – коли вже. Якщо штукатурка залишається на тертці після другого разу – зачекайте ще трохи, щоб вона була повністю суха.
Насамкінець покрийте декоративну штукатурку грунтом, лаком (акриловий, буває матовий і глянцевий) і фарбою (акрилова, силіконова або водоемульсійна).

Фарбування короїду

Як ми написали вище, завершальним етапом є фарбування штукатурки. Однак є декілька але:

  • це необов'язково, тільки якщо хочете надати фасаду чи інтер'єру іншого кольору;
  • короїд штукатурка є у продажу вже фарбована, з певним колоритом. Але не факт, що наявність асортименту зможе вгамувати вашу кольорову спрагу – обмежений вибір;
  • можна додавати фарбувальні пігменти безпосередньо в сам розчин, але швидше за все ви отримаєте дещо інший тон, ніж хотіли. Щоб уникнути розчарування, перед нанесенням змішайте невелику кількість штукатурки з пігментом і нанесіть на невелику ділянку стіни.

Крім привабливого вигляду, фарба виконує захисні функції, оберігаючи стіни від зовнішніх факторів та різної шкоди.

Як зі звичайної штукатурки зробити короїд

Для відтворення саморобної штукатурки короїд потрібно взяти звичайну штукатурку (акрилову, гіпсову або цементну), воду та кам'яні гранули дрібного, середнього або великого розміру – головне, щоб вони були однакового розміру. Пісок в розчин додавати не потрібно, тому що він лише уважить і так важкий матеріал.
Оскільки через гранули штукатурка стає більш розсипчастою, до неї потрібно додати пластифікатори або клей ПВА (тільки для робіт всередині приміщень).
Важливо: кількість гранул не повинна перевищувати 70% маси штукатурки. Якщо перевищити, то експлуатаційні характеристики штукатурного покриття погіршаться.
Коли саморобний короїд буде готовим – перевірте його готовність для нанесення на маленькій ділянці поверхні. У разі чого – додайте ще гранул у суміш.
Щоб купити штукатурку короїд, оформлюйте замовлення на сайті нашого будівельного інтернет-магазину Akvilon! Забирайте самовивозом із Києва чи Вишневого – куди вам ближче. Або ж замовляйте доставку додому.
Для інших питань – звертайтесь до наших консультантів-аквілонівців!