Зараз чимало відтінків готових фарб. Але якщо ви хочете ідеального попадання в колір, якщо в голові у вас сидить конкретний лимонний відтінок, то найкращий варіант для вас — це кольорування. І сьогодні ми поговоримо про те, як правильно вибрати його.
Кольорування фарби – це процес змішування білого або безбарвного матеріалу з пігментом для фарбування для отримання необхідного відтінку. До такої технології вдаються, якщо серед асортименту складів немає відповідного кольору. У результаті одержують суміш для фарбування стін, яка стане гарною альтернативою шпалерам.
Види колеру для фарби
Колер є кольоровим пігментом або концентратом. Чим більше його додають у білу фарбу, тим більш насиченим виходить остаточний відтінок. Якщо пігменту мало, колір вийде, навпаки, блідим.
Щоб отримати новий відтінок, вдаються до кольорування або лесування. У першому випадку відбувається змішування пігменту з основою отримання потрібного тону. У другому випадку кілька барвників поєднують між собою, щоб вийшла потрібна палітра. Наприклад, помаранчевий колір вийде, якщо до жовтої фарби додати червоний пігмент.
Залежно від складу
Якщо ви хочете використовувати органічні матеріали, то варто попередити, що їх краще застосовувати всередині приміщень з огляду на фізичні характеристики.
Колерована фарба з неорганічними пігментами має такі особливості:
- довго зберігає початкову насиченість;
- не боїться ультрафіолету;
- відрізняється порівняно невеликою доступною палітрою кольорів.
Такий варіант найкраще використовувати у приміщеннях, де протягом дня більше природного світла.
Органічні більш насичені, яскраві та випускаються у широкій палітрі соковитих кольорів. Але такі матеріали менш стійкі до ультрафіолету, тому їх рекомендують використовувати у приміщеннях, де переважає штучне освітлення.
Якими бувають колери
Колери в основному випускають у двох видах: порошок або концентрат. Спочатку поговоримо про порошковий вигляд. Він найдешевший, але має один вагомий недолік: з ним важко отримати однорідний склад. Потрібно досить довго перемішувати барвник, причому вручну це зробити майже неможливо, краще використати будівельний міксер.
А ось концентрат коштує дорожче, але водночас він набагато простіший у застосуванні, кольори з ним виходять одноріднішими. Достатньо просто додавати маленькими порціями до отримання необхідного відтінку.
Якщо ви вибираєте сухий порошок, враховуйте особливості його застосування:
- можна кольорувати лише водоемульсійні фарби;
- колірна гама не дуже широка;
- можуть бути проблеми з дозуванням.
Крім порошків та рідин, існують також колери у вигляді паст. З їх допомогою можна отримати легкий відтінок — для цього досить просто перемішати вінчиком склад і правильно визначити дозування. Важливий момент – необхідно точно дотримуватись пропорцій, тільки тоді колір буде таким, як потрібно.
Які фарби можна кольорувати
Самостійно додати пігмент легко до будь-якого складу. Але важливо переконатися, що він сумісний із конкретним типом концентрату. Ось кілька основних моментів щодо поєднань:
- для ґрунтовки або лаку підходять пасти та рідини. Але їх використовують лише у тому випадку, якщо планується фарбувати деревину;
- ЛФМ на водній основі сумісні з рідкими відтінками. Попередньо потрібно переконатися, що останній підходить для водоемульсійного складу – це має бути написано на упаковці;
- побілка та алкідна фарба кольоруються за допомогою пастоподібних пігментів;
- для епоксидної, поліуретанової, нітроцелюлозної емалі також використовують пасти.
Враховуйте, що в лак, ґрунтовку або базову емаль не можна додавати пігмент безконтрольно. Необхідно дотримуватися пропорцій, інакше відтінок може вийти занадто насиченим. Якщо пігменту дуже багато, початковий склад втрачає свої характеристики.
Так, на 1 л водорозчинної фарби знадобиться не більше 200 мл фарбника. У цьому випадку оптимальна кількість не повинна перевищувати 20% від основи. В олійній фарбі потрібно, щоб його було менше — максимум 20 мл на 1 л. Для інших різновидів співвідношення загального обсягу становить 5%.
Поради щодо кольорування фарби
- Варто помічати, скільки ви додали колера в фарбу, щоб потім було легше вимішувати наступні партії. Бажано взагалі використовувати мірні місткості.
- Склад змішуйте ретельно, тому що від цього залежить однорідність отриманої фарби.
Найкращим вибором для вас стане тонувальний Універсальний концентрат Anserglob. Ним можна тонувати не тільки фарбу, а й емалі, штукатурки, лаки й навіть вапняні розчини.
Як правильно розводити фарбу
Використовують одну з двох технологій – ручну або автоматичну. Кольорування фарби для стін першим способом потребує більше часу, але таке завдання легко реалізувати в домашніх умовах. У такому разі немає додаткових витрат.
Починати варто з тестування, тобто приготувати невелику кількість матеріалу та зробити пробне фарбування. Якщо отриманий колір влаштовує, можна продовжити роботу. Для змішування інгредієнтів не знадобиться спеціальне обладнання. Достатньо місткості, дриля з насадкою у вигляді вінчика, шприца без голки та мірної склянки (ложки).
Але в такому випадку не завжди можна правильно розрахувати пропорції. Якщо готова фарба закінчиться, доведеться наново підбирати відтінок. У будівельних гіпермаркетах та на великих об'єктах вдаються до автоматичного змішування за допомогою комп'ютерної техніки. Процес виконання такий:
- Вибір тону. Його завантажують у програму на ПК, який керує змішувальною машиною.
- Добір об’єму. Комп'ютер самостійно визначає пропорції.
- Кольорування машинним способом.
- Одержання готового складу.
Автоматизована методика займає менше часу та гарантує максимальну точність тону, адже його розраховує машина. Але така послуга надається за додаткову оплату.
Інструкція з фарбування ручним способом
Щоб отримати потрібну консистенцію, не варто поспішати. Поширена помилка – додавати відразу багато пігменту, в результаті тон виходить не таким, як потрібно, розчин доводиться розбавляти. Щоб кольори кольорування фарби повністю влаштовували вас, обов'язково дотримуйтесь пропорцій.
Підготуйте всі необхідні інструменти – вони повинні бути в кімнаті, де ви плануєте фарбувати стіни. Застеліть робоче місце, де будете змішувати фарбу, поліетиленом. Далі приготуйте пробний склад:
- візьміть мірну склянку;
- налийте у неї білу основу;
- шприцом без голки наберіть пігмент;
- додавайте колір по краплині та перемішуйте. Контролюйте кількість і стежте, яким виходить відтінок.
Готовий склад повинен бути трохи світлішим за тон, який ви хочете отримати. Запишіть, скільки бази та пігменту ви використовували, а потім нанесіть пробний матеріал на стіну. Щоб колір не викривився, оберіть ділянку приблизно 50 см по центру.
Фарбувати найкраще вдень – тоді ви зможете оцінити результат. Якщо пробний відтінок влаштовує, починайте фарбування. При цьому бажано використовувати основу та пігмент одного виробника.
В інтернет-магазині Akvilon можна підібрати всі необхідні матеріали. Наш основний регіон – Київ та область (Переяслав, Біла Церква та інші міста). Ми готові до співпраці із забудовниками, виконробами великих об'єктів на постійній основі.