Скло – досить тендітний матеріал, і працювати з ним потрібно дуже обережно. Особливо це стосується свердління. Сьогодні ми поговоримо про те, як швидко, просто і доступно зробити дірку у склі.
Як працювати зі склом та які можуть бути небезпеки
Перш ніж свердлити отвір у склі, важливо розібратися, як не зіпсувати матеріал і не завдати собі шкоди. Рекомендуємо дотримуватися простих правил безпеки:
-
використовуйте засоби індивідуального захисту: окуляри, рукавички. Дрібні уламки можуть легко залетіти в око і спричинити серйозні травми. Рукам, звичайно ж, теж потрібний захист;
-
під час свердління тонкого скла відступайте від краю щонайменше 13 мм. Якщо воно товстіше, то і відступ потрібен більше – від 25 мм. Це знизить ризик розтріскування;
-
для створення отвору використовуйте спеціальні свердла із загартованими наконечниками.
Після свердління, щоб краї отвору не були гострими, їх потрібно обробити – без шліфування не обійтися.
Підготовка до свердління скла
Перш ніж просвердлити скло в домашніх умовах, потрібно підготуватися. Це стосується не лише інструментів, а й матеріалів. З робочої зони необхідно видалити жир, обробивши наявним знежирювачем. Також слід захистити ділянки, які не повинні постраждати у процесі роботи. Під час свердління слід робити перерви, необхідні для охолодження.
Свердла для скла: вибираємо відповідне
Багатьох цікавить, чим просвердлити скло. Насправді потрібних свердел досить багато, підійдуть такі:
-
стандартне – по металу або кераміці. У нього має бути тонкий наконечник, що нагадує спис. Свердління буде максимально акуратним, вдасться уникнути сколів, розтріскування. Таке пристосування підійде для використання в домашніх умовах (для отворів 3-12 мм);
-
з алмазним напиленням. Це вже досконаліший інструмент, за допомогою якого вдається зробити свердління дбайливим та мінімізувати ризик пошкодження скла;
-
трубки – для свердління отворів великого діаметра. Вони можуть відрізнятися за розмірами, слід вибирати той варіант, який потрібен вам у конкретному випадку;
-
латунні з алмазним напиленням. Вони широко використовуються, але їм необхідне охолодження водою або скипидаром. Вибрану речовину слід подавати до зони обробки.
Саме ці свердла впораються із завданням дбайливого та якісного свердління скла, навіть якщо в цьому немає великого досвіду.
Перший спосіб
Щоб просвердлити дірку у склі за допомогою першого способу, знадобляться дриль, свердло для металу необхідного діаметра, скипидар, ацетон і, звичайно, саме скло. Щоб воно не пошкодилося від впливу дриля, потрібно покласти його на велику пряму жорстку поверхню (не можна, щоб краї звисали).
Тепер вибираємо свердло та дриль. Дриль не повинен давати сильної вібрації, а режим треба поставити «мінімум» або «1» (у кожного виробника своє маркування). Свердло ж вибираємо «по металу» і такого діаметра, яким має бути отвір.
Місце свердління потрібно знежирити ацетоном або спиртом, позначаємо його маркером і акуратно свердлимо, капаючи на потенційний отвір скипидар.
Важливо використовувати якісні свердла та самий дриль.
Другий спосіб
Для того щоб зробити отвір у склі за допомогою другого методу, знадобляться мокрий дрібний пісок, заточена під конус палиця, припій (свинець, олово), знежирювач типу спирту або ацетону і скло.
Перш ніж просвердлити отвір у склі, потрібно знежирити його в місці свердління, насипати туди пісок (гірка близько 3 сантиметрів у висоту), зробити в ньому отвір за допомогою палиці, щоб вийшла вирва, і в цю вирву наливаємо припій. Через 2 хвилини прибираємо пісок зі скла та видаляємо припій. Ось ми і змогли зробити отвір у склі.
Порада: перш ніж просвердлити скло в конкретному виробі, краще потренуватися на непотрібному шматку скла, адже цей метод вимагає вправності.
Свердління отвору в загартованому склі
Просвердлити зміцнене скло, яке складається з кількох шарів, неможливо стандартними інструментами. Якщо у вашому інтер'єрі плануються елементи з цього матеріалу, необхідно спочатку зробити в них усі потрібні отвори, а тільки після цього проводити процедуру загартовування.