Будівництво теплиці починається з визначення цільового призначення. Подумайте, які рослини ви вирощуватимете, як багато та як часто. Після цього потрібно братися до розрахунків розмірів і типу будівлі.

Якою має бути домашня теплиця

Для того, щоб радувати свою сім'ю свіжими овочами навіть не в сезон, вистачить невеликої односхилої теплиці. Експерти в городній справі вважають, що рекомендована висота низької стіни – близько півтора метра, а найвищої – близько 2,5 м, а завширшки споруда має бути від 3,6 до 3,8 м. Усередині неї зазвичай розташовують дві грядки. Можна, звичайно, гратися з розмірами, але для невеликої сім'ї цілком вистачить і таких. Оптимальна довжина – 6 метрів. Якщо робити довшу, то знадобляться перегородки. Досвідчені городники кажуть, що краще кілька теплиць по 6 метрів, ніж одна розміром 24 м.

Додаткові рекомендації щодо вибору розміру споруди:

  • ширина. Її слід вибирати, виходячи зі зручності обслуговування грядок із доріжки. Якщо це ваша перша теплиця, то орієнтуйтесь на 3 метри. Під доріжку залишайте 60 см. При цьому грядки будуть по 1,2 м, що є зручним варіантом під час обслуговування;

  • довжина. Тут уже зважайте на свої завдання та бажані обсяги. Враховуйте оптимальне співвідношення з шириною. Для 3 метрів потрібно 6-8 м;

  • висота. Цей параметр впливає на зручність обслуговування та вирощування тих чи інших рослин.

Розмір теплиці слід планувати ретельно та раціонально. Попередньо оцініть, які саме рослини в ній культивуватимете. Враховуйте, що додаткові квадратні метри призводять до зростання витрат на обслуговування парника.

Різновиди конструкції теплиці

Двосхила чи односхила теплиця? Легше монтувати та доглядати рослини в односхилій. Двосхилий парник більш практичний і довговічний, він не дає «парусити» і провисати плівці. Незважаючи на те, що будувати його складніше, але ті, хто хоче зробити собі теплицю на більш тривалий період, вибирає все-таки двосхилу.

Переваги та недоліки різних конструкцій, які можна зробити своїми руками:

  • односхила. Ідеальне рішення, якщо є можливість прилаштувати її до стіни будинку чи іншої споруди. Ця конструкція проста та економічна. Але зважте, що на ній часто накопичується сніг, який необхідно періодично чистити;

  • двосхила. Її роблять із дешевих, але міцних каркасів. Ця конструкція обійдеться трохи дорожче за односхилу, але вона буде окремо стояти, прив'язуватися до інших споруд не потрібно;

  • аркова. Популярний вид теплиці власноруч. Її можна досить швидко збудувати з труб і накрити плівкою або полікарбонатом. Сам каркас дорожчий, ніж у споруд інших видів, проте є важливий плюс: зверху не накопичується сніг, не затримується вода.

Яку саме побудувати теплицю своїми руками, залежить від наявних матеріалів та бюджету.

Як встановити теплицю

Вважається, що найкраще вибирати напрямок зі сходу на захід (орієнтація за довжиною). Однак, якщо ви плануєте обігрівати споруду тільки сонцем, розміщувати її варто вже по осі північ-південь (вона навіть має найкращий режим світла та тепла).

Де не можна розташовувати теплицю? Біля розлогих високих дерев, прямо під високим суцільним парканом і біля північного боку будівель. Бажано, щоб вона не затіняла грядки, які знаходяться поруч.

Процес встановлення теплиці залежить від того, які матеріали вибрано. Загалом це має такий вигляд:

  1. Підготовка ділянки. Її потрібно розчистити, внести добрива, розмітити під свої розміри парника.

  2. Складання та монтаж каркаса. Тут, знову ж таки, необхідні інструменти, матеріали та тимчасові витрати залежать від матеріалів, що використовуються.

  3. Накриття плівкою, полікарбонатом або іншим матеріалом.

  4. Облаштування опалення, якщо воно є.

Під час створення теплиці слід подбати про її провітрювання, для цього потрібно передбачити двоє дверей або вікна.

З чого робити домашню теплицю

Найпростіше використовувати будівельну деревину, якщо вас не бентежить той момент, що коштує вона досить дорого. Для збільшення терміну експлуатації необхідно обробити її протигрибковими засобами.

Можна також використовувати металеві конструкції або алюмінієвий профіль, але це буде надто затратно щодо грошей. А накривати варто поліетиленом або агроволокном.

Матеріали каркаса та покриття для теплиці

Далі слід підібрати матеріали. Якщо йдеться про каркас, то найпопулярнішими є:

  • дерево. Завдяки йому отримаєте легку та практичну конструкцію. До дерев'яних бруківок можна прикріпити будь-яке покриття: плівку або полікарбонат. Однак від підвищеної вологості матеріал псується, до того ж не на користь йому йдуть і постійні перепади температури;

  • метал. Найчастіше використовуються оцинковані труби або квадрати. Подібні конструкції розраховані на досить великі навантаження, а термін служби досягає 20 років. Однак первинні витрати будуть досить великими, адже метал дорогий. Прикріпити до нього покривний матеріал проблематично;

  • залізобетон. Він застосовується як фундамент для опор. Як горизонтальні рейки використовуються метал або дерево.

Іноді для збирання маленької теплиці своїми руками застосовують дерев'яні віконні рами. Якщо є старі конструкції такого типу, то їх цілком можна задіяти. Вийде дешева, досить тепла та ремонтопридатна теплиця.

Що стосується покриття, то тут також є варіанти. Раніше повсюдно застосовували скло. Це матеріал, що має світлопропускну здатність на рівні 95%, але він дуже важкий, крихкий, працювати з ним у процесі кріплення складно.

Сьогодні популярні плівкові теплиці. Вони стануть відмінним рішенням для літнього вирощування, тобто таких конструкцій, які не опалюватимуться. Плівку легко кріпити, вона добре пропускає світло та утримує тепло. Причому можна знайти досить різні варіації:

  • теплозбережні;

  • УФ-стабілізаційні;

  • світлорозсіювальні.

Однак враховуйте, що термін використання цього матеріалу невеликий, приблизно кожні 2-3 роки його доведеться міняти.

Оптимальним рішенням для облаштування теплиці сьогодні вважається полікарбонат, і ось чому:

  • не пропускає УФ;

  • пластичний, тому вдається створювати необхідні форми даху;

  • просто кріпиться у спеціальні пази;

  • витримує великі навантаження (снігові, вітрові, дощові).

Полікарбонатна теплиця – це дійсно відмінне рішення, у ній можна вирощувати овочі та зелень практично цілий рік.

Опалення теплиці: який варіант вибрати

Багато хто запитує, як зробити теплицю саме для того, щоб вирощувати овочі для споживання або продажу взимку чи навесні. Тому слід розглянути питання опалення. Зважайте, що гріти можна лише конструкції зі скла або полікарбонату. Варіанти обігріву:

  • газовий. Така схема найпростіша, достатньо буде встановити конвектор, який працює на такому паливі. Слід вибирати модель із термостатом, що допоможе зручно налаштувати температурний режим;

  • дров'яний. У теплиці застосовують буржуйки або булер'яни. Перший варіант простий, але контролювати температуру в цьому разі досить складно. Булер'ян – це газогенераторна піч, яка є економічною. Для підтримання мікроклімату буде достатньо кілька закладок палива на день;

  • електричний. Такий варіант підійде для відносно теплого клімату. Оптимальне рішення – встановлення теплового насоса. Також іноді застосовують інфрачервоні панелі, вони ефективно імітують природний сонячний обігрів.

Щоб вибрати потрібний варіант опалення, слід оцінити, яке рішення буде оптимальним щодо витрат на ресурси.

Зробити теплицю своїми руками цілком реально, для цього навіть не доведеться витрачати багато часу та ресурсів. Тут багато залежить від площі та бажаної функціональності конструкції.