Ремонт у ванній, на кухні, балконі... Майже завжди тут ми використовуємо плитку. Вона практична – не забруднюється, добре справляється з вологою, забрудненнями та механічними пошкодженнями. На відміну від шпалер, легко миється і не відшаровується внаслідок підвищеної вологості. Але для того щоб плитка зберегла всі свої позитивні якості під час експлуатації, необхідно її добре монтувати, а для цього потрібно вибрати якісний клей.

З чого роблять клей для плитки

Зовсім недавно під час будівництва та ремонту не замислювалися над тим, який же клей краще вибрати для керамічної плитки. Тоді для монтажу використовували цементно-піщаний розчин або бітум. Але зараз пропозиція настільки велика, що навряд чи всі можуть знати, як вибрати хороший клей для керамічної плитки.

По суті, сьогодні плитковий клей, як і раніше, роблять із цементу та піску. Єдине, що варто відзначити, – так це те, що туди додають синтетичний клей, емульгатори та ін. Деякі виробники доповнюють склад натуральним кістковим борошном. Клей для плитки позиціонується як абсолютно безпечний. 

Огляд видів плиткового клею

Щоб зрозуміти, який клей для плитки краще, слід розібратися в наявних видах. Кожен з них має низку відмінних характеристик. Докладніше:

  1. Цементний. Це найпоширеніший варіант. Виготовляється на основі цементу з додаванням різних модифікаторів, які покращують зчеплення клейового матеріалу з поверхнею, а також забезпечують йому гнучкість. Підходить для укладання керамічної плитки, керамограніту, натурального каменю на різні типи основ, у тому числі бетонні, цегляні, оштукатурені.

  2. Дисперсійний. Це вже готовий для використання матеріал на основі водних дисперсій полімерів. Його перевага полягає у зручності використання, адже не доведеться замішувати, а отже, немає ризику одержання суміші не тієї консистенції. Підходять ці клеї для укладання плитки на гіпсокартон, ДСП, інші нестабільні основи, адже вдається забезпечити еластичність шва та компенсувати можливі зсуви основи.

  3. Реактивний. Виготовляється на основі епоксидних або поліуретанових смол. Склади мають високу адгезію, відрізняються стійкістю до агресивних хімічних речовин, тому підходять для укладання плитки в умовах підвищеної вологості, на відкритих майданчиках і навіть у промислових приміщеннях. Працювати з реактивними клеями потрібно максимально акуратно, адже їхнє твердіння відбувається за рахунок хімічних реакцій, після чого коригування вже неможливе.

Який найкращий плитковий клей, насправді залежить від умов експлуатації та типу поверхні, на яку укладатиметься матеріал.

Ключові параметри вибору клею для плитки

У питанні, який клей для керамічної плитки кращий, допоможе розібратися наш детальний гід. Є низка факторів, які необхідно враховувати, про них ми поговоримо далі.

Тип поверхні та умови експлуатації

Це один із перших критеріїв, на який слід звертати увагу. Наприклад, якщо це стабільні поверхні, такі як бетон, цегла або оштукатурена стіна, оптимальним варіантом буде цементний склад. Для гіпсокартону підійдуть дисперсійні клеї, а в місцях, де важлива водостійкість, знадобиться реактивний.

Формат і вага плитки

Розмір і вага кахлю теж дуже важливі. Для дрібної та середньої за габаритами плитки підійдуть стандартні склади – цементні або ж дисперсійні. Коли справа стосується великоформатного матеріалу або натурального каменю, необхідний склад з підвищеною адгезією, який може витримувати значні навантаження.

Температурні умови

Для приміщень із нормальною кімнатною температурою, де немає перемерзання та різких перепадів температури, можна брати цементний або дисперсійний склад. Виняток – укладання на систему теплої підлоги, де можливий розігрів. Тут потрібний клей із підвищеною термостійкістю та еластичністю, що дозволить уникнути розтріскування і відшарування.

Швидкість затвердіння

За цим параметром потрібно вибирати з урахуванням як досвіду плиточника, так і швидкості виконання робіт. Стандартний цементний клей стигне до 2-3 діб, що залежить від товщини шару. А є склади, які працюють практично миттєво – вже за кілька годин після укладання можна затирати шви.

Стійкість до вологи та хімічних речовин

Для приміщень із підвищеною вологістю (наприклад, для ванних кімнат) слід вибирати клей, що має хімічну стійкість і здатний витримувати такий вплив. Наприклад, реактивний на основі епоксидних або поліуретанових смол. 

Який плитковий клей вибрати для монтажу всередині приміщень

Оскільки виробники заявляють про безпеку такого клею для здоров'я людини, використання його в житлових приміщеннях ніяк не обмежується. Звичайно, компанії можуть додавати різні речовини, але якщо клей для плитки шкідливий для людини, то це обов'язково буде вказано на пакованні, і він підходить тільки для вуличних робіт.

Яким має бути клей для плитки

Плитковий клей виготовляється у порошкоподібній формі, а пакується у паперові пакети об'ємом по 20–30 кілограмів.

Характеристики клею для плитки:

  1. Високі показники адгезії (зчеплення з поверхнею).

  2. Стійкість до перепадів температури (від великих мінусових до високих плюсових).

  3. Еластичність (висока еластичність допоможе уникнути мікротріщин).

  4. Міцний шов.

  5. Водостійкість.

Важливість показника еластичності

З'ясовуючи, як вибрати клей для плитки, важливо розібратися в такій його важливій характеристиці, як еластичність. Від неї залежать експлуатаційні властивості суміші. Найкращий склад буде стійким до напруги та деформації, саме це і вказує на еластичність. Досягається вона шляхом додавання речовин-пластифікаторів.

Наприклад, за високої еластичності матеріал зможе витримувати великі динамічні навантаження без деформації та пошкоджень. Особливо це важливо, якщо плитка укладається на підлогу. Якщо еластичність недостатня, то підвищується ризик розтріскування. Також відзначимо, що еластичний клей є універсальним для різних видів основ, у тому числі для гіпсокартону, пористого бетону, шлакоблоку, залізобетону, підлог із підігрівом.

Який клей вибрати для певного типу плитки

Якщо ви монтуєте мозаїку або скляну плитку, обов'язково вибирайте плитковий клей високої еластичності, щоб уникнути пошкоджень. А у разі застосування звичайної плитки можна вибирати недорогу продукцію класу економ – тут дорогі добавки особливої ролі не відіграють.

Особливості приміщень

Для ремонту ванної кімнати або лазні, де підвищена вологість і температура, необхідний особливий клей. А для зовнішнього оздоблення будівель вибирайте морозостійкі варіанти, які стійкі до впливу навколишнього середовища.