Таке укладання має багато плюсів: рівніша та тепліша підлога, вона менше розсихається і має вищий рівень звукоізоляції. Але це все можливе лише при правильному монтажі.
Що необхідно для монтажу підлоги на лаги
Щоб робота була виконана якісно і на довгі роки, вам необхідно запастись таким переліком інструментів та будматеріалів:
- руберойд;
- кріплення (дюбелі, шурупи);
- теплоізоляційний матеріал (можна замінити керамзитом);
- підлогова дошка (або ж гіпсокартон) і струганий брусок 5 на 5 сантиметрів;
- ручний інструмент (рівень, ножівка, молоток);
- електро- та пневмоінструмент (акумуляторний дриль, перфоратор).
Поради щодо монтажу
- Насамперед необхідно просушити всі елементи близько двох тижнів при кімнатній температурі.
- Перед початком робіт слід очистити бетонну основу.
- Укладаємо на бетон руберойд (потрібно зробити нахлист у 10 сантиметрів).
- Укладаємо теплоізоляцію. У разі товстого матеріалу (від 10 см) необхідно встановлювати під лаги підпірні бруски з кроком 60 см. Кріпляться ці бруски на дюбелі та саморізи по 8-10 см. Якщо ж ви вирішили обійтися без теплоізоляції або тонким шаром (до 5 см), то встановлювати підпірки не потрібно.
- Поперек напряму світла від вікна на підпірні бруски починаємо укладати лаги (відстань між ними дорівнює 3,5-5 сантиметрів).
- Перша лага монтується від найвищої точки чорнової підлоги, а вони вирівнюються по горизонталі.
- Друга лага укладається на відстані трохи меншій, ніж ширина будівельного рівня.
- Наступні лаги встановлюються між першою та другою. Всі вони вирівнюються за допомогою будівельного рівня. Не варто викладати лаги одна за одною, адже через це укладання підлоги може бути неправильним.
- Після вирівнювання лаг починаємо їх монтаж: кріпимо до підпірних брусків або чорнової підлоги на шурупи.
- Між змонтованими лагами варто викласти ізоляційний матеріал, щоб запобігти ефекту «барабана» і утеплити підлогу;
- Монтуємо чистову підлогу. Якщо це буде керамічна плитка або ламінат, то варто на основу укласти плівку або пергаментний папір. Потім кріпимо стругані дошки (чорнову підлогу) до лагів на відстані від 3 до 5 міліметрів (щоб уникнути скрипу).
- Після монтажу чорнової підлоги кріпимо до дощок водостійкий гіпсокартон на саморізи врозбіг.
- Прозори між гіпсокартонними листами заповнюємо монтажною піною (після затвердіння ріжемо і вирівнюємо її із підлогою).
- Укладаємо плитку чи ламінат.
Що таке лаги й навіщо вони потрібні
Такий варіант облаштування підлоги не тільки надійний, а й екологічний. Лаги є поперечними балками, на них настилають покриття. Це дошки чи бруски, розмір яких залежить від конкретного завдання. З їхньою допомогою отримують довговічну, міцну конструкцію.
Дерев'яна підлога на лагах особливо зручна для облаштування в новозбудованому будинку. Ці дошки хороші не тільки для основи, але і як перекриття. Вони виконують кілька важливих функцій:
- створюють простір, що провітрюється під підлогою;
- вирівнюють поверхню;
- забезпечують ефективну ізоляцію від сторонніх шумів та холоду;
- правильно розподіляють навантаження.
У разі пошкодження окремі елементи легко замінити. Але якщо покласти їх неправильно, потім помилку виправити неможливо, тому в процесі монтажу важливо враховувати характеристики матеріалу перекриттів.
Як облаштувати надійну основу
Якщо ви вкладаєте лаги у дерев'яному будинку, немає потреби додатково обробляти перекриття. У цьому випадку здійснюють кріплення брусів на торцях балок з однаковою висотою по всій ділянці, що покривається. Підкладка також не знадобиться.
Для кріплення лаг найкраще використовувати шурупи діаметром 6 мм, вони повинні бути у 2,5 раза довшими за бруси. Якщо балки будуть розміщені на значній відстані одна від одної, їх укладають у два шари перпендикулярно або роблять чистове покриття з дощок великої товщини.
Укладання дерев'яної підлоги може вироблятися і на основу бетону. У такому разі послідовність робіт буде іншою:
- знадобиться додаткова обробка для вологостійкості;
- необхідна шумоізоляційна підкладка;
- потім роблять суху чи цементну стяжку підлоги.
Тільки після цього вже розпочинають монтаж брусів. Для них можна використовувати підкладки, щоб було простіше встановити їх на одному рівні. Цілісна стяжка дозволить вирівняти основу і повністю усунути дефекти чорнової поверхні.
Як підібрати лаги
Щоб визначити оптимальну довжину та ширину, необхідно зробити розмітку підлоги. Головне правило – дерево має бути сухим, за класифікацією відповідати 2 або 3 сорту. Конструкція підлоги по лагах передбачає, що при товщині дощок 20 мм максимальний крок між краями становитиме 30 см, для 30 мм – 50 см.
Якщо відстань більша за нормативну, дошка почне прогинатися, покриття стане незручним. Оптимальний крок між опорами становить 100-150 см. Як матеріал для настилу використовують недорогі породи дерева (наприклад, ялину або сосну, попередньо оброблені антисептиками).
Для приміщень з великою прохідністю підходять дуб та модрина. Вони коштують дорожче, але служать довше і краще витримують навантаження. У дитячій кімнаті можна використовувати осику чи вільху, вони корисні для здоров'я та підтримують комфортний мікроклімат.
Як виглядає конструкція
Основа під укладання всіх шарів — це балки, стяжка або плита з бетону або цегляна кладка. Монтуючи лаги для підлоги у квартирі або будинку, за допомогою спеціального інструменту облаштовують гідроізоляцію. Для кріплення каркаса використовують підкладки із фанери або гіпсокартону.
Наступний шар – це самі лаги, поверх них укладають мембрану для ізоляції від пари, а готову конструкцію обшивають підлоговими дошками. Придбати саморізи та інші деталі, матеріали, інструменти ви зможете в інтернет-магазині Akvilon. Наш основний регіон – Київ та область (Обухів, Вишневе тощо), ми працюємо з виконробами та забудовниками на постійній основі.