Пінопласт відомий своїми теплоізоляційними властивостями та здатністю ізолювати поверхню від негативних погодних умов. Це практично універсальний матеріал, який можна використовувати у багатьох сферах. Для того щоб говорити про пінопласт і його властивості, необхідно спочатку визначити сферу його застосування.
Принцип роботи пінопласту як теплоізолятора
Матеріал дуже популярний та вигідний за ціною. Але як він теплоізолює? Насамперед робота його як теплоізолятора досягається завдяки особливій структурі. Вона має властивість уповільнювати процес теплопередачі.
Матеріал складається з великої кількості мікроскопічних комірок закритої структури, наповнених повітрям, яке є поганим провідником тепла. Саме тому пінопласт – ефективний теплоізолятор, адже величезна кількість повітряних кишень суттєво знижує його здатність передавати тепло з одного боку до іншого.
Дуже важлива щільність пінопласту для утеплення, адже цей параметр безпосередньо впливає на теплоізоляційні властивості. Чим вищий цей показник, тим більше в структурі комірок повітря. Пінопласт має оптимальне співвідношення щільності й теплопровідності, у зв'язку з чим вдається зберегти високі теплоізоляційні властивості за умови достатньої міцності. Цей матеріал є оптимальним варіантом для використання в конструкціях, де важлива стійкість до механічних навантажень. При цьому в нього мінімальне вагове навантаження, тому він стає ідеальним рішенням для стін, дахів.
Види та характеристики пінопласту
Часто виникає питання, що тепліше – пінопласт чи пінополістирол? Насправді різниці немає, адже це назви одного й того самого матеріалу. Але при цьому існують різновиди такого теплоізолятора.
Сам пінопласт виготовляється зі стиролу, який проходить процес полімеризації в піну із закритими комірками. Основні види матеріалу:
-
екструдований пінополістирол. Він вирізняється високою щільністю, а отже, і покращеною теплоізоляцією. Також він стійкий до вологи, механічних навантажень, тому стає відмінним вибором для зовнішніх робіт;
-
спінений пінополістирол. Цей матеріал легший у виробництві та обробці, він дуже популярний для внутрішніх робіт. Важливий фактор – він дешевший, а адаптувати до різних умов застосування його легше.
Щільність пінопласту варіюється у межах 15-50 кг/м куб., Іноді можна знайти і вищий показник.
Де використовують пінопласт
Основний напрям – це утеплення фасадів та підлоги будівлі. Але завдяки властивостям пінопласту його використовують також для захисту предметів під час транспортування (телевізори, процесори, будь-яка побутова техніка тощо). Все це упаковується у додатковий шар пінопласту.
Чинники вибору щільності пінопласту
Однозначно відповісти на запитання, якої щільності вибрати пінопласт, складно, адже під час вибору слід враховувати багато факторів, які, своєю чергою, впливають на механічну стійкість, здатність протистояти підвищеній вологості, вартість матеріалів та робіт.
Кліматичні умови
Температурні режими, частота опадів та інші кліматичні фактори – дуже важливі параметри під час вибору. У регіонах із суворими умовами часто спостерігаються значні перепади температури у зимовий та літній періоди, висока вологість. У таких умовах дуже важливими є відмінні теплоізоляційні властивості, адже завдяки якісному утепленню вдасться мінімізувати втрати тепла та забезпечити комфорт у приміщеннях. В цьому випадку потрібен пінопласт підвищеної щільності, який здатний ефективно утримувати тепло і має високу механічну міцність, що дуже важливо у разі впливу снігу та льоду.
У регіонах з м'якшим кліматом, де зима тепліша, а снігу не дуже багато, можна використовувати пінопласт меншої щільності. Це дозволяє заощадити на витратах на матеріал, але не втратити комфорту.
Особливості архітектури будівлі
Якщо фасад має складні елементи, то це істотно впливає на вибір щільності утеплювача. На це впливають:
-
різноманітність форм та елементів;
-
структурні особливості;
-
прогнозовані механічні навантаження.
Якщо на фасаді багато архітектурних виступів, поглиблень, нестандартних форм, потрібен матеріал високої щільності. Це також запобігає деформації утеплювача.
Яку щільність краще вибрати для певної роботи
У будівництві використовується різний пінопласт, а за умови правильного його підбору забезпечені довговічність і тривала експлуатація.
Утеплення підлоги
Якщо ви плануєте утеплити підлогу, то варто вибирати один із найщільніших пінопластів для побутового застосування. Це марка 35. Багато людей плутають марку з щільністю. Практика показує, що марка 35 зазвичай дає щільність близько 12 кілограм на метр кубічний. Для українського клімату це досить гарний показник, і більшого в принципі не потрібно.
Утеплення фасаду та стін
Якщо ж ви плануєте утеплювати стіни та фасад будівлі, краще звернути увагу на марку 25. Тут щільність коливається від 9 до 10 кілограм на метр кубічний. Звичайно, для фасаду можна використовувати і «35-ку», але це зайве навантаження на конструкцію будинку. У деяких випадках це викликає негативні наслідки (у разі утеплення багатоповерхових будинків, коли надмірне навантаження на фундамент може закінчитися сумно). Також не варто забувати про теплопровідність, адже чим більше повітря між частинками пінопласту, тим краще зберігається тепло.
Обов'язково варто зазначити, що для утеплення будинку в нашому кліматичному поясі практично безцільно використовувати пінопласт шириною до 5 сантиметрів і щільністю марки 15. Пам'ятайте: від розуміння того, який пінопласт потрібен для утеплення фасаду, залежить комфорт у вашому приміщенні та оптимізація витрат на утеплення. Якщо матеріал буде невідповідним, то кошти витратите, а бажаного результату не отримаєте.
Паковання для транспортування
Тут варто звертати увагу більше на товщину, ніж на щільність. Зазвичай потрібний параметр від 3 до 5 сантиметрів. Пінопласт у цьому випадку використовується переважно для захисту від можливих пошкоджень корпусу.
Варто відзначити, що деякі виробники взагалі відмовилися від стандартного маркування типу марки 25 і створили власні лінійки, тому потрібно звертати увагу на заявлену фактичну щільність.