У дворах багатьох країн все частіше можна побачити приватні будинки, побудовані з чорних, наче вугілля, дерев'яних дощок. Ця "будівельна традиція" обпалювати дерево і споруджувати з нього будинки та паркани, прийшла до нас зі Сходу, а конкретніше – з Японії. Вона не є даниною моди або новим віянням, яке беззастережно переймають на Заході, а є унікальною технологією обробки дерева, що забезпечує його такими незаперечними властивостями як вогнестійкість, довговічність, твердість і стійкість до гниття.
Що таке Yakisugi?
Ця технологія відома як Yakisugi. Її також називають "томлення кедра". Дерево обробляють за допомогою вогню, внаслідок чого проявляється текстура деревини, а також утворюється міцний шар захисту від гниття, утворення цвілі, гризунів, комах та пожежі.
Обпалена деревина відрізняється фантастичною довговічністю: вона здатна служити близько 80 років. Тому чорна деревина користується популярністю як матеріал для оформлення фасаду будівель та спорудження парканів.
Історія цієї технології отримала старт у XVIII столітті, коли японці з метою захисту від пожежі масово спалювали території з японським кипарисом «Sugi», який ріс повсюдно в Країні висхідного сонця. Але обпалена деревина не тільки була захищена від пожежі, а ще й мала чудовий зовнішній вигляд, який японці відразу помітили і почали використовувати в будівництві.
Заради справедливості зазначимо, що деревину обпалювали багато стародавніх народів, оскільки вогонь на той час був безпрограшним і єдиним способом захистити дерево від гниття. Наші пращури на Русі також "прикурювали" деревину. На звичайному багатті вони обпалювали дошки для стін, підлоги, даху та огорожі.
Як це працює?
У результаті впливу вогнем змінюється зовнішній шар деревини. Волоконні канали в ньому звужуються і в результаті забиваються продуктами горіння та смолами – це робить верхній шар деревини міцнішим і в рази збільшує її довговічність.
Переваги деревини, обробленої за технологією Yakisugi:
- протистоїть процесам гниття;
- не боїться комах, шкідливих мікроорганізмів, цвілі;
- має високу вогнестійкість;
- довговічна – близько 80 років;
- проста і доступна у методі обробки (легко зробити самому);
- незвичайного виду (колір та текстура, які не змінюються з часом).
Як обпалювати деревину за японською технологією Yakisugi?
Для цього процесу найкраще підходять хвойні породи (найчастіше беруть кедр). Дошки укладають у трикутну форму (так, щоб вони утворили короб) та обпалюють їх за допомогою газового пальника. Цілком достатньо, щоб процес випалу тривав не більше 7-10 хвилин. Врахуйте, що тривалість дії вогнем визначає довговічність матеріалу.
Після деревину, що горить, потрібно загасити та очистити залізною щіткою від попелу. Далі дошки треба промити проточною водою та дати підсохнути. В ідеалі деревину можна обробити мастилами (це надасть їй ще більшої міцності та витривалості), хоча це зовсім не обов'язково.
Також зверніть увагу на OSB плиту на нашому сайті.