Осінь - це пора, коли сад починає засинати, але це не привід його закинути. Восени ваш сад так само потребує догляду. Сьогодні ми поговоримо про те, які садові роботи потрібно проводити восени.

Білимо дерева

Крім того, що побілка захищає дерева від комах, вона здатна допомогти пережити їм морози. Оброблені дерева більш стійкі до перепадів температур взимку.

Найпопулярніший і недорогий розчин готується так: 2 кілограми вапна і 400 грам мідного купоросу розчиняють в десяти літрах води з клейстером (для молодих дерев клейстер не додаємо). На сучасному будівельному ринку є вже готові суміші "побілка з мідним купоросом". Вони набагато зручніші та економлять час.

Якщо додати в розчин карболову кислоту, то ви захистите сад ще й від гризунів та зайців.

Як захистити сад від комах

В саду мешкає безліч комах: яблунева міль, кільчастий шовкопряд, гусениці, бояришниці, златогузки та інші. Всі вони можуть завдати шкоди рослинам, отже з ними потрібно боротися.

Щоб захистити сад від комах, потрібно зробити цілий комплекс дій:

  • очистити від листя і сміття;

  • прибрати залізними щітками відмершу кору;

  • перекопати грунт на 20 сантиметрів в глибину;

  • оглянути дерева і зруйнувати усі кокони;

  • обприскати рослини п'ятипроцентним розчином сечовини;

  • обприскати засобами від комах;

  • обприскати засобом від хвороб (з додаванням залізного купоросу, бордоської рідини, оксихлорида міді або препаратами-фунгіцидами);

  • усі пошкодження обробити розчином залізного купоросу;

  • замазати всі пошкодження розчином цементу.

Як позбавиться від гризунів в саду

Щоб не допустити появи шкідників в саду, потрібно захистити весь периметр від гризунів та зайців.

Найбільш швидше і легке - це укутати стовбури дерев мішковиною з руберойдом (мішковина обов'язкова, інакше дерево може зіпріти), а знизу прикопати землею, щоб гризуни не змогли їх розплутати. Деякі садівники навіть використовують жіночі колготки, але це не так надійно.

Обрізаємо дерева

Це починається після збору листя. Зазвичай обрізання відбувається у вересні-жовтні. Сильно пізно починати не можна, адже дерево не встигне зажити і може засохнути.

Найпершими видаляємо великі сухі гілки, потім переходимо до хворих місць. Наступний етап - обрізка "зайвої" густоти та тих гілок, які ростуть під неправильним кутом. Якщо ж ви довго не обрізали і ваше дерево дуже густе, то за раз усе прибирати не можна. Краще провести цю процедуру в кілька сезонів. Частина зараз, частина в березні, потім у жовтні наступного року і далі по мірі густоти і занедбаності.

Молоді саджанці зараз обрізати не можна. Варто відкласти цю справу на березень.

По завершенню процедури, місця зрізів потрібно обробити за допомогою садового вару, а зверху зафарбувати.

Для якісної роботи нам потрібна буде якісна пила. А якщо сад великий, то навіть бензопила.

Підгодовуємо дерева

Восени підгодовувати дерева дуже важливо. У цей період вони набираються сил перед наступним плодоносінням, зміцнюється так званий імунітет дерева.

Коренева підгодівля вноситься разом з основними добривами при перекопуванні грунту. Зробити це потрібно не пізніше жовтня. Молодому дереву потрібно близько 30-ти кілограмів перегною, а дорослому - 50. Сюди ж додаємо рясну кількість фосфору, азоту, калію, заліза і магнію, а ось бор, марганець, кобальт та мідь потрібно зменшити.

Перекопуємо дерева

Робити це потрібно обов'язково і кожен рік. Крім того, що ми насичуємо грунт киснем, так ми ще й руйнуємо зародки бур'янів, личинки і відкладені комахами гнізда.

Великі земляні брили розбивати не потрібно, інакше грунт може вимерзнуть і вивітритися.

Всі роботи потрібно завершити до того, як випаде сніг. Найчастіше крайній термін перекопування - листопад.

Щоб все пройшло швидко і просто, потрібно використовувати якісний інструмент. Нова штикова лопата прискорить процес.

Що робити з листям у саду

Деякі недосвідчені садівники вважають, що потрібно робити як в природі - залишити все як є і не прибирати, а листя потім стане перегноєм і удобрять землю.

Більшість професійних садівників говорять про те, що опале листя зберігає в собі хвороби та шкідників з їх яйцями. Листя обов'язково потрібно прибрати та утилізувати.

Звичайно, якщо ви ідеально доглядали за садом і в ньому не було жодної хвороби, то можна зробити "як природа велить" і залишити листя перегнивати. А краще зібрати в мішок і зберегти до весни для перегнивання і весняного добрива.

А для оптимізації процесів слід купити садову тачку, граблі та мішки.