Наливна підлога в Україні стала користуватися великою популярністю. Якщо ви ще не знаєте склад і основні характеристики суміші - наша стаття саме для вас.

З чого роблять наливну підлогу

Наливна підлога - це по суті різноманітні суміші, які переважно складаються з мінерального наповнювача, основи і добавок з полімерів. У цих сумішей різний склад, але принцип і технологія нанесення - однакові. Така "підлога" просто розливається по поверхні і розрівнюється, якщо це потрібно (існують самовирівнюючі суміші для підлоги).

Основа

Основа може складатися з гіпсу, цементу або полімерів. Багато будівельників рекомендують використовувати суміші з гіпсу. Вони більш стійкі і мають ряд переваг, тому якщо дозволяє бюджет (вони дорожчі за інших), краще вибрати їх. Вони екологічні, швидко застигають, не утворюють пил, відмінно поглинають і виділяють вологу. Також це стане найкращим вибором для елітного паркету тому, що не дасть йому розсохтися і покоробитися.

Мінеральні наповнювачі

А ось те, якої товщини буде підлога, визначають мінеральні наповнювачі. Якщо ви бажаєте монтувати теплу підлогу або працюєте з нерівною поверхнею, то вибирайте суміші з крупнозернистою фракцією тому, що вони можуть утворити шар до 10 сантиметрів. У той час, як дрібна фракція дає лише від 0,2 до 1 сантиметра. Їх використовують як фінішний склад під лінолеум або пробку.

Добавки

Добавки з полімерів підвищують міцність, адгезивність і еластичність. Необхідно також звернути увагу на армуючі елементи, які допомагають уникнути тріщин.

Монтаж

Перед заливкою підлоги необхідно підготувати поверхню. Це включає шпаклівку великих тріщин і отворів, очищення підлоги, грунтовку поверхні (грунтовку підбирають під певний склад підлоги).

Сам розчин готується із сухої суміші, яку засипають у воду (пропорція вказана на упаковці) і перемішують за допомогою дриля із спеціальною насадкою.

Після суміш виливається на підготовлену основу широким інструментом. Для уникнення повітряних бульбашок, до висихання поверхні, її обробляють спеціальним голчастим валиком.

Перші два дні не можна допускати протяг і перепади температури, а повне застигання настає тільки через тиждень-два.