Кожному хочеться, щоб його домівка була оповита теплом в морозний період за вікном, а в спекотний – зберігав приємну прохолоду. І нині все це можливо за допомогою утеплення фасаду – технології, яка вбереже стіни від радикальної втрати тепла та негативного атмосферного і механічного впливу; зміцнить будову стін та покращить їх екстер'єр, приховуючи всі недоліки; забезпечить чудовою звукоізоляцією тощо.
Утеплення фасадів квартири та будинку значно заощадить бюджет. Скільки коштуватиме ця процедура, як розрахувати потрібну кількість матеріалів та інші питання – докладніше у статті.
Яку мінвату вибрати для утеплення фасаду
Першість серед усіх існуючих матеріалів для утеплення займає мінеральна вата – це недорогий, екологічно чистий та вогнестійкий матеріал, що має шумоізоляцію, вологонепроникність та інші привілеї. Мінвата захищає стіни від усіляких шкідників та служить від 25 до 50 років.
Даний утеплювач зручно перевозити, застосовувати всередині будівель та на вентильованих фасадах, утеплювати їм скатні дахи, труби, резервуари та різне обладнання.
Мінеральна вата буває двох видів:
- скловата – згідно з назвою, в цьому виді є бите скло, а ще кварцовий пісок, доломіт, вапняк. Всі ці елементи плавляться і після – роздмухуються парою, утворюючи тонкі нитки, які потім скріплюються сполучною речовиною.
Скловолоконний утеплювач м'який та еластичний, виготовляється товщиною від 50 до 150 мм у формі плит (короткий розмір), матів (довше) та рулонів (найдовший). Після стиснення може повертати свою первинну форму.
- базальтова вата (кам'яна) – це волокнистий матеріал із базальту (силікатної вулканічної гірської породи), який кришать і плавлять при температурі від +1000⁰C. Потім його обдають тонким струменем сильного повітряного потоку, у результаті чого з'являється багато маленьких ворсинок-волокон. Їх склеюють закріплюючою рідиною з елементами фенолформальдегіду, утворюючи килим.
Завдяки такому способу виготовлення, кам'яна вата вогнестійка, має звукові та теплоізоляційні характеристики – значно превалює над скловатою.
Таким чином, для теплоізоляції фасаду більше підійде щільна базальтова мінеральна вата, а для внутрішніх робіт – скловолоконна вата.
Скільки коштує утеплення фасаду базальтовою ватою
Базальтова вата, вона ж скам'яніла лава/магма – це дуже щільний матеріал, який неможливо зігнути (можливо, але зламається ж). Виробляється у трьох видах, кожен з яких може бути фанерований фольгою:
- стандартна плита – для фундаменту, підлоги та стелі, а також для мокрого фасаду тощо;
- плита з м'яким краєм – для кроквяної системи даху (за латами врозпір);
- ламельний мат (фольгований) – для труб та інших поверхонь зігнутої форми.
У нашому інтернет-магазині Akvilon ви можете придбати базальтову вату для фасаду від таких виробників, як All Wool, Профітеп, IZOVAT, Rockwool та Nobasil. Середня ціна утеплення фасаду кам'яним утеплювачем варіюється від 360 грн до 561 грн за упаковку (буває різна кількість плит в упаковці).
Скільки коштує робота з утеплення фасаду
Фіксованої ціни на цю послугу немає, оскільки вона ґрунтується на вартості вибраних матеріалів, виду робіт, пори року та інших тонкощів.
В утеплення фасаду від професійних будівельників може входити:
- приїзд експерта на об'єкт, щоб оглянути приміщення, визначити об'єми робіт, провести виміри, розрахувати кількість матеріалів тощо;
- підбір утеплювача (утеплення фасаду пінопластом, базальтовою або скловатою, пінополіуретаном, термопанеллю);
- огляд та підготовка стін і віконних отворів;
- монтаж вибраного матеріалу утеплювача;
- армування та декорування стін.
Вся вартість має обумовлюватися перш ніж замовник підпише договір. Адже при утепленні фасаду заміського будинку та квартири у високоповерхівці використовуються різні додаткові послуги. Наприклад, якщо квартира на 2-му поверсі і вище, потрібно використовувати будівельні риштування та люльки, автокрани і навіть залучати до допомоги альпіністів.
Коли можна утеплювати фасад? Навесні та влітку проводити ці роботи набагато дешевше, ніж восени і тим більше взимку – тоді використовуються вузькоспеціалізовані будівельні матеріали.
Ціна за роботу з утеплення фасаду починається від 330 грн за м² та 550 грн за м² (робота+матеріали).
Як розрахувати кількість матеріалів для утеплення фасаду
Розрахувати потрібну кількість матеріалів зараз легко можна в інтернеті, використовуючи спеціальний онлайн-калькулятор. Перш ніж внести дані для підрахунків, потрібно буде виміряти довжину, ширину та висоту будинку/квартири, вказати кількість стін + вибрати бажаний утеплювач, його товщину та щільність + клей + декоративну штукатурку + фарбу.
Або ж довірити цю справу до рук професіонала і ні за що не переживати.
Як утеплюють фасад багатоквартирного будинку
В українських житлових будинках "старого загартування" часто можна побачити квартири, які вирішили самостійно утеплитися – їхній фасадний екстер'єр явно відрізняється. Все це відбувається через те, що раніше утеплення фасаду будівлі при будівництві не робили, сподіваючись на потужний обігрів від централізованого опалення.
Внаслідок цього зараз люди змушені утеплювати свої квартири всередині та зовні самі, щоб зігрітися та заощадити гроші (50% тепла йде крізь стіни). Але для повноцінного ефекту від зовнішнього утеплення мешканцям багатоповерхівок необхідно утеплювати будинок комплексно, по всьому периметру.
А ось сучасні житлові будинки будують відповідно до всіх теплотехнічних вимог. Їх утеплюють різними методами, але найпопулярніший зветься "скріплена ізоляція/скріплений фасад" – зовнішня стіна будівлі утеплюється теплоізоляційним матеріалом, міцно герметизується, оштукатурюється і фарбується.
Фасадне утеплення можуть виготовляти з різних утеплювачів, але все-таки для будинків висотою від 26 метрів і вище необхідно проводити утеплення фасаду мінватою (підходить тільки для фасаду), по причині її негорючості. Для будинків нижче 26 метрів – підійде пінополістирол та пінопласт. Додатково негорючими повинні бути перемички та матеріал для обрамлення вікон та дверей.
Резюмуючи, можемо сказати, що зовнішнє утеплення фасаду куди ефективніше за внутрішнє. Виконати процедуру можна самостійно, якщо ви знаєте як утеплювати фасад або доручити фасад в руки професіоналів, які зроблять все високоякісно і без зайвого пилу.