Мабуть, вапно можна назвати найвідомішою, доступною і популярною сировиною. Матеріал коштує недорого, а його характеристики забезпечили широку сферу використання. Найбільш поширене застосування вапна в будівництві, сільському господарстві - тваринництві і садівництві. Гашене та негашене вапно володіє різними властивостями, і від цього залежить її застосування.
Загальні відомості про матеріал
Сировиною для виробництва вапна служить порода, яка містить крейду, черепашник або вапняк. Природний матеріал проходить випалення в печах, де температура може досягати + 1300° C. Під дією температур вапняні брили розпадаються на шматки різного розміру і форм. Далі, якщо необхідно, проводиться подрібнення до порошкоподібного стану або дроблення на дрібні фракції.
В результаті обробки виходить натуральний склад з карбонатів з невеликими домішками глини і різних мінеральних вкраплень.
Переваги матеріалу:
- Доступна ціна. Це одне з найдешевших засобів на ринку будматеріалів.
- Гігроскопічність. Матеріали з включенням вапна не пропускають вологу і не змінюють своїх властивостей, якщо знаходяться під дією атмосферних опадів або в умовах підвищеної вологості.
- Стійкість до впливу ультрафіолету.
- Універсальність. Склад і властивості вапна дозволяють використовувати її в різних областях діяльності.
- Дезінфікуючі властивості. Оброблений вапняк створює несприятливе середовище для патогенних мікроорганізмів. При взаємодії з ним гинуть бактерії, гриби і віруси.
- Відсутність токсичності і неприємного запаху.
- Можливість додавати колір. При взаємодії з барвником вапняна маса утворює однорідний склад.
При взаємодії з водою вапно утворює їдкий розчин, з яким потрібно звертатися, строго дотримуючись техніки безпеки.
Негашений порошок
Вапняну масу гасять водою або використовують в сухому вигляді. Оксид кальцію, отриманий шляхом випалу карбонатних порід, має низку переваг:
- висока міцність;
- невелика гігроскопічність;
- стійкість до низьких температур (можна працювати з речовиною навіть в морози).
Негашена (не розбавлена водою) вапняна суміш містить багато кальцію і має лужне середовище.
Розглянемо, для чого використовують негашене вапно:
- Сільське господарство. Вапняний порошок буде хорошим засобом для зниження кислотності грунту саду або городу, виправлення важких грунтів і збагачення грунтової суміші кальцієм. Також склад використовується для боротьби з грунтовими шкідниками.
- Будівництво. Додається в будівельні суміші для прискорення затвердіння та надання додаткової пластичності, може підвищити рівень термоізоляції.
- Металургія. Вапняний компонент використовується для збагачення деяких видів рудних сплавів.
- Виробництво кормів для птахів та тварин. Використовується для збагачення кальцієм.
- Хімічне виробництво. У складі вапна знаходиться кальцій, який необхідний для виробництва лакофарбових, парфумерних та фармацевтичних складів. Також в хімічній промисловості вапно використовується як нейтралізатор кислих гудронів.
Чистий негашене вапно підвищено гігроскопічна і при взаємодії з водою дає бурхливу реакцію, утворюючи вапняний розчин. Порошок з негашеного стає гасіння.
Де застосовується гашене вапно
Пушинка, або гідратне вапно, - білий порошок з тонкою структурою, який отримують після реакції негашеного вапна з водою. Зазвичай це відбувається в заводських умовах, і покупцеві пропонують готовий продукт, який необхідно перед застосуванням розвести водою до потрібної консистенції.
За швидкістю гасіння виділяють три види вапна:
- Швидка. Готовий до вживання розчин виходить за 10 хвилин.
- Середня. Процес гасіння забирає близько 20 хвилин.
- Повільна. Доведеться почекати близько півгодини, перш ніж використовувати розчин.
Процес гасіння надає вапняного сировини нові властивості: матеріал стає більш хімічно інертним.
Розглянемо, де застосовують гашене вапно:
- Садівництво. Побілка стовбурів дерев захищає їх від захворювань і шкідників.
- Ремонтно-оздоблювальні роботи. Здатність вапняного розчину при взаємодії з кольором утворювати однорідний склад широко використовується при обробці стін зсередини і зовні. Перевага такої обробки в тому, що вона не тільки красива і стійка до зовнішніх впливів, але і додатково захищає стіни від грибка.
- Захисна обробка деревини. Використання вапна допоможе захистити крокви, паркани та інші дерев'яні вироби від гниття.
- Пом'якшення і знезараження води.
- Дублення шкіри.
- Виробництво силікатного бетону. Додавання вапняного розчину поліпшить характеристики матеріалу.
- Нейтралізація кислот.
Гашене та негашене вапно - відмінний матеріал, який завдяки своїм властивостям може використовуватися практично всюди. З його допомогою захищають дерева від хвороб, проводять обробку будівель всередині і зовні, знижують кислотність грунтів. Це далеко не повний список рішень, де може використовуватися недорогий і доступний матеріал.