Кожен архітектор мріє про те, щоб за його ескізним проектом було збудовано надійний, міцний та привабливий будинок. За красу будівлі, у свою чергу, відповідає не тільки форма та незвичайні архітектурні рішення, а ще фасадна фарба – цей матеріал виробляється у величезній різноманітності відтінків, типів та структур.

Ключові характеристики та вимоги до фасадних фарб

Міцність

Важливо, щоб фарба для фасадних робіт після свого висихання створювала на поверхні міцний шар, який виконуватиме функцію своєрідного захисту від атмосферних факторів, а також сил розтягування, що виходять з будівлі.

Водопроникність

Логічно, що часте промокання зовнішніх стін будівлі загрожує поступовим руйнуванням фасаду. Через атмосферні опади на стіні можуть з'явитися тріщини, шкідливі мікроорганізми та цвіль. Тому фарба зовнішня фасадна повинна мати мінімальний показник водопроникності, а це не більше ніж 0,05 кг/м2∙ч0,5.

Стійкість до ультрафіолету

У теплий сезон сонце нещадно впливає на фасади будинків. Тому якщо ви не хочете ближче до осені побачити блідий і тьмяний відтінок на будинку, то варто купити акрилову або акрилово-силіконову фасадну фарбу – цей вид матеріалу має підвищену стійкість до ультрафіолету.

Паропроникність

Ще один важливий показник, який повинен бути на досить високому рівні, оскільки фарба для зовнішніх робіт повинна пропускати водяну пару. Якщо не додивитеся, то ризикуєте в майбутньому отримати зруйнований численними тріщинами та спучуваннями фасад. Справа в тому, що якщо, наприклад, на стіну, що "дихає", нанести фарбу, що не пропускає пар, то в прошарку між ними обов'язково утвориться конденсат, який і загубить зовнішній вигляд фасаду.

Стійкість до забруднення

Важливо купити фасадну фарбу, що просто миється водою і на яку погано "прилипає" пил. Ця властивість характерна для акрилового, силіконового та поліуретанового виду фарби.

Фарба для зовнішніх робіт: різновиди  

Фарбувати фасадні стіни можна багатьма фарбами. Ось головні їх різновиди:
 

Водоемульсійна фасадна фарба


За складом та властивостями цей матеріал також ділиться на:

Акрилові

До їх складу входить органічна акрилова смола, що забезпечує хорошу стійкість до атмосферних явищ. Також акрилова фарба легко очищається за допомогою води, швидко висихає і створює досить міцне покриття, що "дихає" (це важливо!). Серед інших переваг цього матеріалу – довговічність, хороша адгезія, стійкість до прямих сонячних променів та лояльна вартість.

Полівінілацетатні

Вони виробляються на основі полівінілацетату. Хороший варіант для внутрішніх стін, але не для фасаду. Цей вид фарб дуже погано реагує на промені сонця та атмосферні фактори.

Силіконові

Створені для нанесення на мінеральні поверхні та основи з гірських порід. Вони довговічні та біологічно стійкі, мають відмінну еластичність та паропроникність, самоочищаються та можуть вигоріти. Силіконова фарба добре лягає на свіжу штукатурку, а після висихання вона створює досить міцну та водонепроникну поверхню. Працювати з нею потрібно лише за плюсової температури (вище +2⁰С). За всіх переваг матеріал досить дорогий.

Вапняні

Такі фарби буквально змиваються дощем або градом, тому що мають поганий показник атмосферостійкості. На них сильно осідає бруд, але при цьому вапняні фарби мають непогані антисептичні якості і паропроникність.

  

Силікатна фасадна фарба

Це хороший варіант для вапнякових та цегляних стін, а також для поверхонь із піно- та газоблоків. До її складу входять органічні добавки та рідке скло. Силікатна фасадна фарба відрізняється чудовою паро- і повітропроникністю, вогнетривкістю та атмосферостійкістю. При цьому матеріал може з часом втратити свій початковий колір під впливом ультрафіолету. Такі фарби не дорогі, та й вибір колірних варіантів у них невеликий.

3. Олійна фасадна фарба

Кращого варіанту для фарбування зовнішніх стін дерев'яного будинку і не знайти, адже вона чудово захищає дерев'яну поверхню і від гниття, і від вологи. Олійна фасадна фарба містить у собі оліфи та барвник. Але будьте готові до того, що ця фарба довго висихає, має погану паропроникність і не дуже довговічна.

4. Емалева фасадна фарба

Добре зарекомендувала себе в роботі з деревом та металом. Має багато різновидів: буває поліуретановою та алкідною. Обидва типи створюють на зовнішній основі досить довговічний і стійкий до подряпин та інших зовнішніх пошкоджень шар. Врахуйте, що ця фарба зовсім не підходить для лужних основ.