Якщо ви професійний будівельник, та давно «дружите» з різними електроінструментами, тоді питання, винесене в заголовок, видасться вам простим. Але ця стаття розрахована на звичайних, недосвідчених покупців. Тих, чиї очі безпорадно розбігаються, побачивши безліч різних моделей дрилів, виставлених на полицях будівельних супермаркетів або на сайтах інтернет-магазинів.
Серед безлічі питань, що виникають у таких розгублених людей, одне з головних звучить так: «Який дриль купити краще: звичайний безударний, або ударний? Як зробити правильний вибір?
У чому головна відмінність ударного дриля від безударного?
Почнемо з того, що будь-який дриль - це поширений електроінструмент, без якого неможливо проведення будівельних та монтажних робіт. Головне його призначення - свердлити отвори точних розмірів у найрізноманітніших матеріалах: дереві, металі, цеглі, бетоні або пластику, і т.д.
Звичайний дриль здатен працювати тільки в одному режимі: обертанням свердла. А ударний дриль може робити отвори не тільки обертанням свердла, але одночасно і з ударом, що робить його більш ефективним, універсальним і продуктивним.
У цьому ключова, найбільш істотна відмінність двох типів дрилів. Але насправді їх набагато більше, про що ми надалі поговоримо.
Безударний дриль: його особливості та призначення
Безударний дриль — «старший брат» ударного. Його механічні прототипи виникли ще за доісторичних часів. Вже тоді первісні люди зіткнулися з необхідністю робити акуратні отвори в дереві або кістці. А електричний дриль сучасного, «пістолетного» типу, запатентований 1917 року в США.
Для яких робіт підійде безударний дриль.
Основне його призначення – свердлити отвори у м'яких матеріалах. Зазвичай це дерево, пластик, кахельні плитки. Використовуючи спеціальні свердла, можна також свердлити інші поверхні: різні метали та скло. Іноді таким дрилем вдається навіть зробити отвори в цеглині або, наприклад, газобетоні, але такі можливості обмежені.
Крім всього названого, безударний дриль часом використовується:
- у ролі міксера, для замісу невеликих мас будівельних розчинів;
- як шуруповерт, для закручування та викручування саморізів та болтів;
- для різних шліфувальних робіт, коли використовуються спеціальні насадки для дриля.
Конструкція безударного дриля. Як працює його механізм?
"Серцем" звичайного дриля є його електродвигун. Його обертаючий момент за допомогою редуктора передається на патрон, в якому затиснуто свердло або спеціальна насадка для дриля.
Важливо! Поширені два типи патронів: ключові та швидкозатискні.
- Ключові патрони затискають свердло міцніше і надійніше. Але щоб змінити в них свердло, необхідно скористатися спеціальним ключем, що вимагає додаткового часу. Крім того, оператор повинен стежити, щоб ключ не загубився і завжди був під рукою.
- Швидкозатискні патрони дозволяють змінити свердло без будь-яких додаткових пристроїв за кілька секунд. Але сила їхнього затискання поступається тій, яку демонструють ключові патрони.
Коли свердло надійно затиснуте в патроні, вам залишається просто натиснути дрилем у потрібну точку, та ввімкнути його курок. Свердло, обертаючись, пошарово зрізатиме матеріал, і таким чином отвір поглиблюватиметься. Очевидно, що для успішної роботи необхідно постійно створювати тиск, іноді з великим зусиллям (якщо матеріал твердий).
Увага! Необхідно змінювати тип свердла, виходячи з того матеріалу, який доводиться свердлити.
Найбільш поширені свердла:
- по дереву;
- по металу;
- по цеглі та бетону.
Іноді використовують також інші спеціальні свердла: наприклад, для свердління скла або кахельної плитки.
В конструкції безударного дриля також передбачений регулятор швидкості обертання патрона.
Це важливо у багатьох випадках, особливо під час проведення спеціальних робіт. Зазвичай швидкість обертання залежить від того, як сильно ви натискаєте на курок.
Ще один важливий елемент конструкції – перемикач напряму обертання. Ця операція необхідна, щоб, наприклад, змінити свердло в затискному патроні, або викрутити саморіз.
Безударний дриль, завдяки своїм конструктивним особливостям, дозволяє створювати отвори дуже точних, заздалегідь заданих розмірів: як по глибині, так і по діаметру.
Характеристики, важливі при виборі безударного дриля
На що орієнтуватися в багатому модельному ряду, коли ви вирішили придбати безударний дриль? Тут багато що залежить від ваших цілей. Важливо те, наскільки активно ви збираєтеся експлуатувати цей інструмент, які роботи плануєте виконувати. Враховуйте такі показники:
Потужність. Від неї залежить продуктивність роботи дриля. Говорячи простою мовою, чим вона більша, тим дриль сильніший і швидше обертає патрон (свердло). Але не женіться за найпотужнішими дрилями, якщо ви не Рембо! Зазвичай чим потужніший дриль, тим він важчий, та й ціна його вища. Для любителів, які використовують дриль тільки зрідка, вдома або на дачі, цілком достатньо потужності близько 600 Вт.
- Швидкість обертання патрона. Найчастіше вона вища у більш потужних дрилів, але цей зв'язок простежується не завжди. Для побутових цілей достатньою виявиться швидкість 2,6 тис. об/хв.
- Тип патрона (про це йшлося вище).
- Вага. Вже згадувалося, що важким дрилем працювати незручно, він потребує сильної чоловічої руки. А легкими моделями вагою близько 1,5 кг., може працювати навіть жінка або підліток.
- Джерело живлення. Звичайний дриль здатен працювати як від мережі, так і від акумулятора. У другому випадку модель буде дорожчою. Як правило, акумуляторні дрилі мають меншу потужність, зате вони значно зручніші та мобільніші в роботі.
- Ціна. Цей чинник також впливає на вибір багатьох покупців. Вартість варіюється від 2300 до 5800 грн.
Умови роботи з безударним дрилем. Терміни його служби та гарантія
Щоб дриль служив довго, слід використовувати його згідно технічних умов. Головне — не перегрівати двигун, що призведе до його поломки. Як правило, в паспорті дриля написано, скільки часу він може працювати без перерви. Аматорські дрилі невеликої потужності зазвичай розраховані на роботу не більше двох-трьох годин на добу, при цьому їх потрібно зупиняти і давати охолонути кожні 20 хвилин. Хороші побутові дрилі можуть працювати 4 години на добу, а професійні — не менше шести.
При роботі дрилем дуже важливо правильно підібрати відповідне свердло, а також не перевантажувати його механізм зайвими зусиллями, які не відповідають потужності даної моделі.
Усі дрилі з нашого каталогу мають гарантію 3 роки. Але якщо ви дотримуватиметесь всіх необхідних умов експлуатації, прописаних у паспорті, дриль прослужить значно довше.
Особливості та призначення ударного дриля
Ми не дарма написали вище, що безударний дриль — «старший брат» ударного. Ударний дриль виник пізніше, як природній варіант інженерного розвитку традиційних дрилів. Зовні ці електроприлади настільки схожі, що пересічна людина може їх не розрізнити.
Як зрозуміти, що дриль ударний? На його корпусі обов'язково буде перемикач, яким виставляють один із двох доступних режимів роботи:
- звичайне свердління;
- свердління з ударом.
При виборі першого режиму ударний дриль по суті не відрізняється від безударного, і працює так само. Але вибираючи другий варіант - свердління з ударом, - принцип роботи дриля стає іншим.
Важливо! Свердління з ударом - це вид свердління, під час якого свердло не тільки обертається, але й б'є по оброблюваній поверхні.
Такий спосіб свердління суттєво збільшує силу удару, при цьому свердло не лише зрізає, а й кришить матеріал. Це дозволяє свердлити отвори в таких матеріалах, як цегла, бетон або навіть камінь. Очевидно, що функціональні можливості ударного дриля таким чином розширені: це більш універсальний інструмент, ніж звичайний дриль.
Як влаштований механізм ударного дриля
Всередині цього інструменту знаходяться два храповики. Перший міцно з'єднаний з корпусом дриля, а другий - з патроном. Коли перемикач знаходиться в положенні «просте свердління», храповики не контактують між собою, і патрон обертається так само, як і в безударному дрилі.
Але коли оператор перемикає інструмент у положення "робота з ударом", і притискає свердло до поверхні матеріалу, храповики, обертаючись, входять у контакт. Той, який пов'язаний із патроном, то опускається, то піднімається. У цьому випадку патрон не тільки обертається, а й отримує зворотньо-поступальний рух, а свердло, в такий спосіб, періодично вдаряє по матеріалу.
У чому відмінність ударного дриля від перфоратора?
Це питання мимоволі виникає у будь-якого покупця. Адже відомо, що перфоратори також чудово справляються із завданням свердління отворів у цеглі, бетоні та камені.
У цій статті ми не будемо детально зупинятись на даному питанні. Конструктивних відмінностей так багато, що їхнє грунтовне пояснення відволікло б нас від основної теми. Просто перерахуємо найбільш значущі та зрозумілі пересічному користувачеві.
- Перфоратор може не тільки свердлити, а й довбати матеріал без обертання патрона, виконуючи, по суті, роль відбійного молотка. Таке завдання не під силу ударному дрилю.
- Принцип виникнення удару у перфоратора зовсім інший, складніший. Він створює силу удару, що значно перевищує ту, на яку здатен ударний дриль. При цьому, завдяки особливому механізмові, оператор може тиснути на інструмент не так сильно, як при роботі з ударним дрилем. Руки оператора зазнають меншого навантаження та вібрації.
- Фіксація свердла у патроні перфоратора здійснюється інакше, ніж у дрилі. Відповідно, конструкція бурів та свердел для перфораторів відрізняється від аналогічної для дрилів.
- Перфоратор робить отвори з меншою точністю розмірів, ніж ударний дриль. Натомість його продуктивність набагато вища.
- Завдяки механізму перфоратора, його деталі зазнають менших навантажень, і служить він довше.
- Через конструктивні особливості, перфоратор помітно важчий за дриль.
- Ціна перфораторів як мінімум в 1,5-2 рази вища за ціну на ударні дрилі.
Умови роботи, ціна та гарантії на ударні дрилі
В цілому вимоги до роботи ударних дрилів подібні до тих, які ми описали для звичайних, безударних дрилів. Відзначимо тільки, що під час роботи «з ударом» ці дрилі зазнають значних навантажень. Тому термін їхньої служби зазвичай менший. Проте ударні дрилі з модельного ряду компанії Akvilon також отримують гарантію на сервісне обслуговування 3 роки.
Вартість ударних дрилів трохи вища, ніж безударних, але різниця не настільки відчутна, як у перфораторів. Хоча у моделей відомих європейських брендів ціна може сягати 6 тис. гривень.
І все ж, що краще купити: ударний дриль, чи безударний?
Тепер, знаючи набагато більше про відмінності цих інструментів, ваш вибір стане усвідомленим та логічно обґрунтованим. Відразу зазначимо: він залежить від тих завдань, які ви перед собою ставите.
Якщо ви купуєте дриль для виконання небагатьох домашніх робіт, причому плануєте використовувати його переважно для свердління отворів у металі, дереві, гіпсокартоні, то цілком підійде дриль безударний. Іноді, у рідкісних, виняткових випадках, ви зможете зробити навіть отвір у цеглині або бетоні, використовуючи спеціальні свердла з посиленим наконечником. (При цьому працюйте на малих обертах, щоб не перегріти свердло!)
Якщо ж доведеться свердлити цеглу або бетон частіше (а ці матеріали - найпоширеніші в наших будинках) - купуйте ударний дриль. Також віддайте йому перевагу, якщо працювати доведеться досить часто та різноманітно (наприклад, при будівництві дачі, при проведенні ремонтних робіт у квартирі самостійно).
Безумовно, ці рекомендації адресовані любителям, а не професійним будівельникам, які зазвичай точно знають, який інструмент і для яких цілей їм необхідний.